top of page
  • Yazarın fotoğrafıAtlas Ajans

Neden Kreatif Ajans? Kreatif Ajans Ne Yapar?

Güncelleme tarihi: 7 Kas 2020


Reklamcılık sektörü teknolojinin gelişmesiyle farklı uzmanlıklar ile hizmet vermeye başladı. Bununla birlikte markaların dijitalleşen dünyamızdaki pazarlama anlayışı da değişti. Artık dijitalde var olmayan bir şirket veya marka maalesef uzun ömürlü olamıyor. Haliyle artık her şirket dijital dünyanın her ortamında yer alıyor. Bu da tabii ki dijital dünyadaki rekabeti kızıştırdı. Küçük ve orta ölçekli firmalar bile kısa zamanda bu dünyada büyük markalar haline dönüşebiliyor. Dijital dünyadaki rekabet bu kadar çekişmeliyken her marka, kitlesini etkileyecek ve rakiplerinden farklı kılacak çalışmalar yapmak zorunda. İşte burada yaratıcılık işin içine giriyor. Yani kreatif olmak. Nedir bu kreatif bakış açısı inceleyelim.


Kreatif Ne Demek?

Kreatif reklam ajansı ne yapar, farklı kılan nedir konusu öncesinde “kreatif” ne anlama gelmektedir bunun bilinmesi gerek. Kreatif, “yaratıcı” anlamına gelen İngilizce karşılığı creative kelimesinden doğmuş bir terimdir. Geniş bir şekilde tanımlarsak; yaratıcı düşünmeyi yani kimsenin düşünemeyeceğini ortaya çıkartmak veya herkesin gördüğünü farklı şekilde görüp düşünmektir. Reklamcılık alanında da unique yani eşsiz işler çıkartmak olarak tanımlayabiliriz.Kreatif Ajans Nedir?

Günümüzde reklam ajansları dijital, grafik, web, prodüksiyon, tam hizmet ve kreatif ajanslar olarak ayrılmaktadır. Tam hizmet ajansları genelde her hizmeti verebilmektedir. Bununla birlikte diğer türdeki ajanslarda neredeyse tamamı dijital pazarlama hizmetini veriyorlar. Ancak işte reklamcılık sektöründe yaptıkları işlerle farklı bir ajans türü var; kreatif ajanslar…

Kreatif ajanslar; kreatif reklam ajansı, kreatif dijital ajans veya dijital kreatif ajans unvanları altında hizmet verirler. Bu unvanlardaki kreatif ajansların verdikleri hizmetler arasında pek fark yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu anda sektördeki tüm ajanslar zaten dijital pazarlama hizmeti verebiliyorlar. Ancak kreatif ajanslar yaptıkları işlerde diğerlerine göre farklılardır. Çünkü zaten işleri farklı olmak. Genelde yaratıcı işler ortaya koyarlar. Yaptıkları çalışmalar etkileyici ve eşsizdir. Kimsenin düşünemediğini düşünürler. Özellikle pazarlama, kurumsal kimlik, marka yönetimi, tasarım, prodüksiyon işlerinde başarılıdırlar.

Kreatif Ajans Ne Yapar?

Ajanslar, firmaların istekleri yani briefleri doğrultusunda çalışırlar. Kreatif ajanslar ise firmalarda müdürlerinin bile aklına gelemeyecek işler ortaya koyarlar. Amaçları zaten müşterisine farklı ve yaratıcı hizmetler sunmaktır. Özellikle pazarlama çalışmalarında tüketiciyi şaşırtan ve markayı hedefinden öteye götüren çalışmalar yaparlar. Markaları kısa ve uzun vadede güçlü ve başarılı kılacak yol haritalarını çıkartırlar. Kısacası briefe ihtiyaçları yoktur. Markanın sadece hedefini söylemesi yeter. Markanın ulaşmak istediği hedefe göre konumlandırması, yönetimi ve pazarlamasını yürütürler. Marka bilinirliğini kısa vadede yüksek bilinirliğe ulaştırmayı hedeflerler. Bunu da yaptıkları yaratıcı ve özgün çalışmalar ile yürütürler. Basit bir dille anlatırsak; aslında tüketicinin sıkıldığı geleneksel ve standart reklam anlayışının ötesinde, tüketiciye marka bağımlılığını oluşturan, ürünleri sevdiren, paylaşmasını ve satın almasını sağlayan pazarlama stratejisi izler. Marka için sonuca götüren işler çıkartırlar.


Kreatif Ajans İle Çalışmanın Avantajları

  • Yol göstericidir. Marka için en başarılı olacak stratejiyi çıkartır, yol haritasını belirler ve adım adım başarıya götürür.

  • Özellikle kurumsal kimlik projelerinde çok başarılıdırlar. Eğer yeni bir marka kuracaksanız kreatif ajans ile çalışmanız çok önemlidir. Çünkü kimsenin aklına gelemeyecek ve herkesin konuşacağı bir marka yaratabilirler. Tasarım konusunda da ekipleri üstün olduğundan çok iyi bir logo tasarımına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda dilden düşmeyen bir sloganınız bile olabilir.

  • Sektörünüzü devamlı analiz ederler ve her zaman rakiplerinizden farklı olmanız için yeni fikirler üretirler.

  • Ürün ve hizmetlerinizi geliştirmenizde danışmanlık verebilirler. Yaratıcı yetkinlikleri kapsamında aklınıza gelemeyecek bir opsiyon ile müşterilerinizin satın alma eğilimini ve memnuniyetini yükseltebilirsiniz.

  • Reklam yönetiminde yaratıcı ve stratejik düşünürler. Kimsenin yapamayacağı şekilde bir reklam veya kampanya çalışması yönetirler. Aynı zamanda hedef kitlenizi iyi analiz edip tanırlar böylece nerede, nasıl ve ne zaman reklam vereceklerini iyi bilirler. Stratejik düşünürler. Bir sonraki adımları bellidir.

  • Tasarım konusunda iyi oldukları için reklam, kampanya ve sosyal medya tasarımlarınız etkileyici düzeyde olur.

  • Ürün/hizmet ve marka bilinirliğinizi kısa vadede yükseltmeyi hedefler ve uzun vadede ise bilinirliliği yüksek bir marka konumuna gelirsiniz.

  • Bütçeyi verimli kullanmanızı sağlarlar. Doğru yerde, doğru stratejide, yaratıcı pazarlama çalışmaları yürütürler. Yaratıcı reklamcılık ile birlikte 360⁰ pazarlama bakış açısıyla projeler üretirler. Böylece daha düşük reklam bütçelerinde daha yüksek performans elde ederler.

  • Marka yönetimi konusunda iyi oldukları için danışmanlık alabilirsiniz. Neredeyse tüm kreatif ajanslar, verdikleri hizmet yanında çalışmaların başarıya ulaşması için marka danışmanlığı vermektedir. Bu profesyonel danışmanlık firmanızın geleceği için gerçekten verimli olacaktır.

Dijital pazarlama çalışmalarını ve marka yönetimini başarılı şekilde yürüten her ölçekteki firma tüm krizleri göğüsleyerek atlatabiliyor. Firmalar burada marka ve ürün/hizmetini tüketicisine doğru, etkileyici ve güçlü bir şekilde yansıtarak kazanıyor. Avantajları az önce okudunuz. Siz de müşterilerinizin gözünde güçlü ve iyi bir marka, sektöründe rakiplerinden farklı bir isim olabilmek için artık nasıl bir ajans seçeceğinizi biliyorsunuz.


#kreatifajans #kreatifdijitalajans #reklamajansı #dijitalpazarlama

1.151 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page