top of page
  • Yazarın fotoğrafıAtlas Ajans

Reklam Ajansı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Çalışırlar?

Güncelleme tarihi: 30 May 2020


reklam ajansı, reklam ajansları, dijital reklam ajansları, kreatif reklam ajansları, tam hizmet reklam ajansları

Reklam ajansları verdikleri hizmetlere ve uzmanlıklarına göre tanımlanmaktadır. Markanızın başarılı bir pazarlama süreci için ihtiyaçlarınıza cevap verecek ve hedeflerinize ulaştıracak bir ajans belirlemeniz gerekir. Markanız için ajans seçmeden önce hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz. Yani markanız için neler yapılmasını ve bunun sonucunda neler elde etmek istediğinizin listesini yani briefinizi hazırlamalısınız. Bunları belirledikten sonra artık size hizmet verecek bir ajansı daha kolay seçebilirsiniz. En doğru ajansı belirlemek için ajansların da organizasyon yapılarını ve neler yapmaları gerektiğini iyi araştırmanız gerekir. Araştırmalarınızı kolaylaştırmak için şimdi ajansları ve hizmetlerini inceleyelim.


Reklam Ajansları Neler Yaparlar?

reklam ajansı ne iş yapar, kreatif reklam ajansı ne iş yapar

Reklam ajansları uzmanlıklarına göre ayrılsa da aslında ortak amaç, markanın pazarlama ve iletişim süreçlerini başarılı şekilde yönetmektir. Bu, ajansların uzmanlıklarına göre farklı bakış açıları ile yapılabilir. Ajanslar genel olarak markanın pazarlama ve iletişim süreçlerini yönetirken ilk olarak marka, sektör, rakip ve hedef kitle analizleri yaparlar. Bunun ardından ise pazarlama ve iletişim stratejileri belirleyip reklam çalışmalarını yönetirler. Burada önemli olan markanın maksimum performans sağlayacağı kanallarda reklam çalışmalarını yürütmektir. Reklam çalışmaları ise pazarlama kanalları stratejileri, reklam yönetimi stratejileri, tasarım, optimizasyon, medya planlama ve yayınlama gibi birçok süreci içine alır. Reklam ajanslarının faaliyetleri pazarlama ve iletişim olarak iki ana başlıkta yer alsa da alt kanallarda birçok stratejiyi ve çalışmayı kapsamaktadır.


Reklam Ajansları Kaça Ayrılır?

reklam ajansı türleri, reklam ajansı çeşitleri, hangi reklam ajansı, en iyi reklam ajansı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere reklam ajansları verdikleri hizmetlere ve uzmanlıklara göre değişmektedir. Her reklam ajansı verdiği hizmete ve uzmanlık kategorisine göre de alanında uzman ekipleri mevcuttur.

Tam Hizmet Reklam Ajansı: Bu tarz ajanslar, tüm reklam türlerinde ve kanallarında hizmet verebilmektedir. Ayrıca bir markanın ihtiyacı olan dijital pazarlama, sosyal medya, seo, basılı reklamlar, video prodüksiyon, medya satın alma ve planlama, kreatif, kurumsal kimlik ve grafik tasarım ile web tasarım gibi birçok alanda destek verirler.

Kreatif Reklam Ajansı: Yaratıcılık odaklı çalışmalar yapan ajanslardır. Bu ajanslar, kreatif ajanslar ve kreatif dijital ajanslar olarak içlerinde ayrılırlar. Günümüzde birçok kreatif ajans dijital reklamcılık konusunda da çalışmalar yürütür. Markalar için sektörde benzeri olmayan, markalara özel ve yüksek kalitede işleri kapsar. Özellikle marka yönetimi, kurumsal kimlik tasarımı, marka hikayesi, reklam filmleri ile dijital reklamcılık konusunda da başarılı sonuçlar elde ederler. Diğer ajanslara göre en büyük farkı; diğer ajanslar müşteriden gelen brieflere ve stratejilere göre birebir işler yürütürken, kreatif ajanslar markaları için kimsenin düşünemeyeceği fikirler üretirler. Böylece markalar içerisinde yer alan satış, pazarlama veya genel müdürlerinin aklına gelemeyecek çalışmalar ile markaları sektörlerinde farklı kılarlar.

Dijital Ajans / SEM Ajansı: SEM bildiğiniz üzere ‘’Search Engine Marketing’’ yani arama motoru pazarlamasıdır. Bu türdeki ajanslar özellikle arama motoru pazarlaması çalışmalarında uzmanlaşmışlardır. Dijital dünyada pazarlama konusunda stratejiler üretir ve bunları başarılı şekilde yürütmeyi hedeflerler.

SEO Ajansı: SEO ajansları, markaların arama motorlarındaki görünürlüğünü arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile yükselterek web sitesi trafiğini arttırmayı hedefler. Kısaca Google’da üst sıralara çıkmak için SEO ajansıyla çalışırsınız.

Sosyal Medya Ajansı: Sosyal medya ajansları, sosyal medya kanallarında markalaşma çalışmalarını yürütür. Hedef kitlenizi etkileyecek ve doğru iletişimde olmanızı sağlayacak çalışmalarda uzmanlaşmışlardır. Özellikle sosyal medyada kitleniz ile yüksek etkileşim almanızı, marka bilinirliğinizi arttırmayı hedeflerler.

Performans Pazarlama Ajansı: Dijital pazarlama süreçlerini performans odaklı çalışmalar ile yürüten ajanslardır. Bu tarz ajanslar, yatırımların geri dönüşüm oranları yani ROI oranına göre başarılarını ölçümlerler.

İçerik Ajansı: Günümüzün en popüler pazarlama stratejileri arasında yer alan içerik pazarlaması yönetimini sürdüren ajanslardır. İçerik ajansları, markanın hedef kitlesine ulaşmasını ve kitleyi etkilemeyi amaçlayan içerikler oluştururlar. Ürettikleri ilgi çekici, yaratıcı ve eğitici içerikler ile markanın bilinirliği ve değerini yükseltmeyi, hedef kitlesinin ilgisini üzerine çekmeyi başarırlar.

PR Ajansı: PR yani halkla ilişkiler ajansı, markaların müşterilerinin gözünde doğru, güçlü ve dürüst bir izlenim bırakmayı aynı zamanda kitleyi harekete geçirici çalışmalar yaparlar. Markalaşma ajansları gibi marka bilinirliğini ve marka konumlandırması konusunda sonuç veren işler çıkartırlar.

Medya Satın Alma ve Planlama Ajansı: Bu tür ajanslar yazılı, dijital ve görsel tüm medya kanallarında yani TV, radyo, gazete, dergi, dış mekan reklamcılığı, reklam panoları gibi her türlü medyanın strateji, araştırma, planlama satın alma ve yönetme süreçlerinin tamamını yürütürler.

Event Ajansı: Genelde belli bir etkinlik ve dönemsel pazarlama çalışmaları için işler yaparlar. Şirket açılışları, ürün lansmanı, ürün sunumları, törenler, kutlamalar ve konferanslar gibi birçok organizasyonda planlama ve yönetim süreçlerini yürütürler.

Sektör Ajansları: Belirli bir sektörde veya üründe pazarlama konusunda uzmanlaşmış ajanslardır. Belli bir sektör ve ürün konusunda yukarıda bahsettiğimiz marka ve reklam yönetimlerinin tamamını yerine getirebilirler.

Web Tasarım / Yazılım Ajansları: Bu türdeki ajansları öncelikle yazılım veya web tasarım firmaları ile karıştırmamanız gerekir. Bu tarz ajanslar markanın veya kuruluşun, kurumsal kimliğine özel, kullanıcı deneyimini en iyi seviyede tutacak ve SEO uyumlu site tasarımı ve yazılımı yaparlar.


Ancak en iyi ajans, markanız için yaratıcı fikirler ve doğru stratejiler üretip, başarılı şekilde uygulayabilecek ajanstır. Reklam ajansları ve yapıları konusunda da detaylı bilgi sahibi olduğunuza göre artık markanız için hedeflerinizi belirleyerek araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Ya da en iyisi bize ulaşın, hedeflerimizi belirleyelim; başarı yolculuğumuza çıkıp, hedeflerimize doğru son hızla koşalım. Şimdi İletişime geçmek için tıklayın.


#reklamajansı #kreatifajans #tamhizmetajansı #dijitalreklam #dijitalajans #eniyiajans

1.400 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page